Tri sobote zapored, zadnji dve v avgustu in ena v septembru, so vabile na poznopoletno dogajanje v Lendavo. Kulinarično, kulturno in etnološko obarvano dogajanje je skupni imenovalec za Festival Vinarium, ki v najvzhodnejše mesto Slovenije pritegne dogodkov željne obiskovalce.
Bograč kuhali na 117 tekmovališčih
V vroči avgustovski soboti se je v Lendavi odvil Bogračfest 2024 – tekmovanje v kuhanju bograča, ki velja za eno največjih kulinaričnih prireditev v Sloveniji. Prireditev poteka pod okriljem Festivala Vinarium, pričetek kuhanja pa sta natanko ob 12. uri z gasilsko sireno naznanila lendavski župan Janez Magyar ter aktualna miss Slovenije, Alida Tomanič.
95 ekip je na kar 117 tekmovališčih zakurilo kotle, najboljši bograč pa je štiri ure kasneje po oceni komisije skuhala ekipa Term Lendava. Po napetem tekmovanju je strokovna komisija, ki jo je vodil Jože Horvat, sicer vodja kuhinje v Termah Radenci, razglasila najboljše bograče. Komisija je letos imela izjemno težko delo, saj letos slabega golaža praktično ni bilo. Tekmovalci postajajo vedno bolj prehransko ozaveščeni in kulinarično spretni, uporabljajo same vrhunske sestavine in ne dodajo nepotrebnih sestavin. Prvo mesto je osvojila ekipa Term Lendava, ki je s svojo mojstrovino navdušila komisijo z uravnoteženostjo okusov, pravilno gostoto barvo in odlično aromo. Drugo mesto je zasedla ekipa Golja Motorsport, tretje pa ekipa Pikado team Retro Caffe. Nagrade za najlepše urejeno tekmovališče so prejeli Folklorna skupina KD Zala Görgy Pince, Nagyszebeni Gulyásmester in Dolgovaščani. Letos pa so podelili tudi novo nagrado za najbolj izvirno urejeno kuhališče, ki je šla v roke Muravidéki Pedagógusok Egyesülete.
Poleg kulinaričnega tekmovanja so obiskovalci večer zaključili z dobro glasbo Ansambla Greh in kot glasbenim vrhuncem še s koncertom legendarnega Željka Bebeka, ki je pritegnil lepo množico glasbenih oboževalcev.
45. Lendavska trgatev v znamenju povorke
Vrhunec Festivala Vinarium je sklenila jubilejna 45. Lendavska trgatev, etnološko-kulinarična prireditev, ki je potekala v znamenju povorke s prikazom bogate kulturne dediščine, ljudske umetnosti in vsega, kar krasi tukajšnje ljudi. Na tradicionalni etnološki prireditvi, ki v Lendavo vsako leto privabi na tisoče obiskovalcev, se je v dobri uri skozi staro mestno jedro sprehodila povorka 63 skupin z več kot 700 sodelujočimi, med katerimi je vinsko kraljico Lendave Lucijo Šetar iz Radmožancev prvič spremljalo še preostalih pet vinskih kraljic iz te vinorodne regije. V povorki so sodelovali vinski vitezi, mažoretke, starodobniki, godba ter seveda vozovi, ki so v mimohodu skozi lendavske ulice predstavili tradicionalne običaje, šege, opravila, noše ter kulturno dediščino Hrvaške, Srbije, Madžarske, Avstrije, in seveda, Slovenije. Nekateri so plesali, drugi peli, nekateri pa v duhu gledališke predstave prikazovali različne stare običaje.
Na prireditvenem prostoru Cubis je obiskovalce zabaval pester Folklorni program petih dežel, na katerem je nastopilo osem skupin iz petih držav. Po uradnem programu so se prisotni najprej zavrteli ob zvokih Ansambla Plamen, najvztrajnejši, ki so kljub visokim avgustovskim temperaturam vztrajali pod žgočim soncem vse do večera, pa je ob koncu dneva za slovo od avgusta z izjemnim nastopom razvnela Grupa Vigor.
9. rojstni dan stolpa
Tretjo soboto sta sončno vreme in prijeten vetrič ob pogledu na razgibano pokrajino, ki z razglednega stolpa Vinarium Lendava seže vse do Hrvaške, Madžarske in Avstrije, popestrila že deveto praznovanje otvoritve razglednega stolpa. Turisti, kolesarji, pestra kulinarična, kulturna in glasbena ponudba so čudovit zaključek Festivala Vinarium.
Razgledni stolp Vinarium Lendava si je v letošnjem letu ogledalo krepko čez 48 tisoč ljudi, v zadnjih devetih letih pa kar neverjetnih 688.500 obiskovalcev. Stolp, visok 53,5 metra, je privabil obiskovalce od blizu in daleč. Pred dnevi je razgledni stolp dobil še novo staro družbo, in sicer prešo, ki so jo restavrirali restavratorji iz Galerije-Muzej Lendava. Postavljena je za spomin na preteklost, za prikaz tega, kako so predniki nekoč po trgatvi stiskali grozdni sok in iz njega nato delali vino. Za prihodnje generacije je to spomin na našo bogato preteklost.